Záujem o kúpeľné pobyty pretrváva
Bardejovské Kúpele, a.s. očakávajú, že rastový trend v návštevnosti bude pokračovať aj v roku 2025 a to napriek tomu, že sa konsolidačné opatrenia vlády odrazili v nutnosti upraviť ceny na rok 2025. Zvýšenie predstavuje 5 až 6 EUR na deň a to ako u samoplatcov, tak aj u poistencov zdravotných poisťovní (ZP). Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských Kúpeľov, a.s., Tamara Šatanková.
,,Medzi dôvody cenového navýšenia patrí hlavne rast DPH z 20 na 23%, rast miezd zdravotníckych pracovníkov, rast minimálnej mzdy, zavedenie transakčnej dane a rast cien energií. Predpokladáme, že sa to neprejaví na návštevnosti negatívne a záujem o naše služby bude rásť aj naďalej. Naše očakávania sú ešte väčšie ako vlani a plánujeme nárast počtu klientov a teda aj tržieb. Verím že rast dosiahneme v oboch segmentoch- aj u samoplatcov, aj u poistencov ZP. Zvýšenie zasiahlo aj ubytovanie aj stravovanie. Najvyšší nárast pocítia klienti v lete, keď sú ceny pochopiteľne najvyššie, keďže ide o top sezónu kúpeľov,“ vysvetľuje T.Šatanková.
Dodala, že v roku 2024 navštívilo Bardejovské Kúpele, a.s., spolu 29 133 osôb, čo bolo o 1,25% viacej ako rok predtým. Počet prenocovaní klientov dosiahol 232 837, čo predstavovalo medziročný nárast o 1,11%. Zo zahraničia prišlo 5% klientov, hlavne z Českej republiky, Poľska a Ukrajiny. Zo slovenských klientov dosiahol počet samoplatcov 42%, poistenci skupiny A tvorili 39% a poistenci skupiny B 14%.
Záujem o nadštandardné ubytovanie a stravu
,,Asi 20% klientov cez ZP má záujem zaplatiť si nadštandardné ubytovanie alebo stravovanie. Ak chce niekto bývať na izbe sám, je tam doplatok od 18 – 53 EUR. Samozrejme záleží v akej sezóne a v akom ubytovacom štandarde si klient dopláca za 1/1 izbu. Doplatok za stravovanie formou bufetov je 10 EUR denne. Niektoré kategórie ubytovania už ale majú automaticky v cene bufetové stoly,“ konštatuje T Šatanková.
Ktoré obdobia sú z pohľadu návštevnosti najsilnejšie
,,Bardejovské Kúpele liečia okrem dvoch indikácií úplne všetko. Neliečime len kožné a duševné ochorenia. Najviac klientov máme cez ZP na liečbu pohybového aparátu a dýchacie choroby. Najväčší záujem je od mája do novembra. Zaujímavé však začínajú byť aj mesiace január a február kvôli najvyšším zľavám,“ vysvetľuje T.Šatanková. Poukazuje aj nato, že slovenskí samoplatcovia preferujú hlavne obdobie letných prázdnin a sviatky ako Veľká noc, Vianoce a Silvester. Mnoho klientov prichádza na víkendové pobyty a to celoročne. Práve o tieto krátkodobé pobyty je obrovský záujem.
Výhodné pobyty so zľavamiKúpele klientom odporúčajú, aby využili najvýhodnejšie obdobia – či už ide o klientov cez ZP, alebo ako samoplatcovia, keď sú zľavy.
,,Ideálne sú pobyty počas víkendov, vtedy si dokážu klienti ušetriť aj dovolenku. Najvýhodnejšie ponuky sú vždy v prvom kvartáli, tam ponúkame zľavy až do výšky 25%.
Seniori sa vedia časovo prispôsobiť, lacnejšie pobyty sú vždy cez týždeň ako cez víkend. Ak majú klienti záujem nielen o liečenie, ale prichádzajú aj za turistikou, vtedy je pre nich atraktívny čas od jari do jesene. V lete je zasa k dispozícii letné kúpalisko a viac kultúrno – spoločenského vyžitia. V ponuke máme množstvo balíčkov, z ktorých si určite vyberie každý,“ vymenúva T.Šatanková.
V sezóne je plno
,,Prepočítaný stav zamestnancov Bardejovských Kúpeľov, a.s. je cca 339 a kapacita ubytovania 1113 lôžok. V súčasnosti patria Bardejovské Kúpele k špičke slovenského kúpeľníctva. V posledných 10 rokoch rekonštruovali a vynovili svoje hlavné kúpeľné domy – kompletne Alexandra a Alžbetu, značne zmodernizovali aj Ozón a Astóriu. Pribudli wellness spa v Ozóne a druhé wellness v Alexandrovi. Rekonštrukciami prechádzali a prechádzajú aj vilky a zmodernizované bolo Balneocentrum. Kompletne sa renovuje aj liečebný dom Blanka. 3. poschodie v hoteli Ozón, kde budú všetky izby klimatizované a pokračuje modernizácia hotela Dukla.
Široké spektrum liečby
V Bardejovských kúpeľoch sa liečia onkologické choroby, choroby obehového a tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby z povolania, ochorenia obličiek a močových
ciest, choroby pohybového ústrojenstva a ženské ochorenia. Kúpele si vychutnávala cisárovná Alžbeta, ale aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleona (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska.
Viac informácií na: www.kupele-bj.sk